RECETE KEKU

Permbajtja dhe pergatitja: 3 veze, 1 gote sheqer, 1/5 gote vaj ose gjalpe, 1 luge kafeje sode buke, 200 gr kos, 2-3 luge gjelle recel, 2 luge gjelle fruta te thata, 2 gota miell

Hidhni vezet dhe sheqerin bashke ne nje kupe dhe rrihini mire. Me vone shtoni vajin, dhe kosin dhe perzijini mire.  Me pas hidheni miellin me ngadale duke e perzier me rrahesen ne menyre qe brumi te mos kokerrizohet. Me pas i shtoni soden dhe recelin e frutat e thata.  Hidheni masen e formuar ne nje tepsi (ose forme per kek) dhe vijeni te piqet ne 180 grade C ne furren e ngrohur me pare per 60-70 minuta. Pasi te jete pjekur nxirreni nga furri dhe lereni jashte te permbysur te djeresije.

Etichette:
0 Commenti

Posta un commento

Related Posts with Thumbnails
Gli autori del blog dichiarano di non essere responsabili per i commenti inseriti dai lettori. Gli autori si impegnano a cancellare nei limiti delle possibilità i commenti lesivi dell'immagine o dell'onorabilità di persone terze. Qualora dovesse sfuggire la cancellazione di commenti lesivi lo si comunichi all'indirizzo e-mail: info@vacanzeinalbania.info